POKLADY KRESŤANSTVA NA JUŽNOM CYPRE

S pobytom pri mori 

21.05. – 28.05.2023

od 869 €

1. DEŇ

Odlet z Bratislavy (miesto odletu sa môže zmeniť) na južný (grécky) Cyprus, transfer do hotela a voľný čas.

2. DEŇ

Začneme návštevou byzantského kostola sv. Paraskevi v Geroskipou. Na celom ostrove sú iba 2 takéto kostoly. Pokračujeme do Pafosu, ktorý je zaradený na zoznam najväčších kultúrnych a prírodných pokladov svetového dedičstva UNESCO. Pafos je zaujímavý tiež vďaka svojej kresťanskej histórii. Návšteva Kláštora sv. Neofyta, je to lokálny svätý ostrova Cyprus, ktorý tu žil v 12.st. V skale si vybudoval vlastnú celu a postavil kostol. Je tu veľa vzácnych malieb.

Prehliadka Kato Pafos, jedného z najdôležitejších archeologických nálezísk na Cypre. Apoštol Pavol sa tu zdržiaval spolu so svojím spolupútnikom Barnabášom. Tu bol zajatý Rimanmi. Nachádza sa tu „Pavlov stĺp“, kde podľa legendy bol v r. 45 bičovaný. Uvidíme „kráľovské hrobky“, nádherné mozaikové podlahy s mytologickými výjavmi, odeon a zvyšky byzantskej prístavnej pevnosti. Návšteva chrámu Panagia Chrisopolitissa, ktorý bol postavený v 13. st. na ruinách ranokresťanskej baziliky. Na záver dňa podnikneme prechádzku v prístave v Pafose.

3. DEŇ

Dnes začneme prekrásnym výhľadom na Petra tou Romiou, legendárne rodisko Afrodity, celá časť tohto pobrežia je známa krásnymi zákutiami, skalnými útvarmi a priezračnou modrou farbou mora. Prehliadka rušnej metropoly Limassol. Prechádzka po novovytvorenej pobrežnej promenáde, popri kostole svätej Kataríny, prístavnej pevnosti (ktorá nám pripomína Richarda Levie srdce) a mešite, až po ultramoderný prístav s mostami v benátskom štýle. Čas na prechádzku. Návšteva starovekého mesta Kourion, založeného 1.200 r.p.n.l, kde uvidíme ranokresťanskú baziliku, amfiteáter a Eustoliusov dom so zachovalými mozaikami, kúpeľmi a mnoho ďalšieho. Poobede pokračujeme do Omodosu, miesta, kde sa zastavil akoby čas. Prejdeme malebnými uličkami, navštívime kláštor a stredoveký lis vína. Od pradávna sa tu vyrábalo najlepšie víno v regióne. Možnosť ochutnávky.

4. DEŇ

Dnes nás čaká prehliadka najzaujímavejších historických kláštorov v horách Troodos, miest, kde sa akoby zastavil čas. Návšteva kláštora Panagia Chrysorogiatissa, ktorý je zasvätený Panne Márii. Pokračujeme popri Údolí cédrov do kláštora Kykkos. Leží vo výške 1318 metrov, ďaleko od civilizácie. Je v ňom uctievaná zázračná ikona Matky Božej, ktorú vraj maľoval evanjelista Lukáš. Po celé stáročia si ju miestni obyvatelia uctievajú a pripisovali jej mnohé zázraky. Ďalej nás čaká kostol Archangelos Michael, kde sa môžeme nadýchnuť viac ako 500 ročnej atmosféry. Kostol je na zozname svetového dedičstva UNESCO. A na záver kláštor Agios Ioannis Lampadistis, tiež na zozname UNESCO, ktorý je komplexom troch kostolov – Ioannis Lampadistis, Agios Irakleidios a latinskej kaplnky – všetko pod jednou obrovskou drevenou strechou.

 

5. DEŇ

Návšteva prístavného mesta Larnaka. Prehliadka Kostola Panagia Angeloktistos, kde je krásna mozaika Panny Márie a Ježiška lemovaného archanjelmi Michalom a Gabrielom. Táto mozaika je jednou z najlepšie zachovaných ranokresťanských nástenných mozaík na Cypre a bola pravdepodobne vytvorená koncom 6. storočia. Prehliadka pútnického miesta, Kostola sv. Lazára. Podľa legendy je dole v útrobách kostola hrobka patriaca Lazarovi, ktorého zázračne zavolal Ježiš Kristus z ríše mŕtvych, keď robil zázraky vo Svätej zemi. Nasleduje voľný čas – slávna promenáda, kaviarničky, zmrzlinárne, bary, reštaurácie, podniky, obchodíky, ovocie či zelenina a do toho nezameniteľná stredomorská atmosféra.

 

6. DEŇ

Voľný čas, more, pláž.

7. DEŇ

Voľný čas, more, pláž.

8. DEŇ

Veriac, že ste prežili krásny čas, odletíme domov 🙂

CENA ZAHŔŇA:
 • Letenka z Bratislavy na Cyprus a späť (platný občiansky preukaz alebo cestovný pas)
 • Malá batožina na palubu lietadla 40 x 20 x 25 cm (ruksak alebo kabelka)
 • Ubytovanie na 8 dní / 7 nocí v 3*/ 4* hoteli
 • Vonkajší bazén, vnútorný bazén, piesočnatá pláž
 • Raňajky formou švédskych stolov
 • Večere
 • Výlety podľa popisu v programe (vstupné poplatky nie sú v cene)
 • Služby profesionálneho slovenského / českého sprievodcu a certifikovaného miestneho sprievodcu
 • Kňaz (pri min. počte 25 ľudí)
 • Transfery na Cypre počas celého pobytu pohodlným a klimatizovaným autobusom podľa programu
 • Poistenie CK proti insolventnosti podľa zákona
CENA NEZAHŔŇA:
 • Palivový a servisný poplatok 130 €
 • Poplatok za 20 kg batožinu do podpalubia 50 €
 • Vstupné poplatky do pamiatok cca 45 €
 • Mestská daň za ubytovanie 0,5 € / noc
 • Cestovné poistenie 23,20 € / 35,20 € podľa výšky spoluúčasti pri storne zájazdu vrátane covid-19 ochorenia
 • Príplatok za 1 lôžkovú izbu 190 €

PODMIENKY VSTUPU NA CYPRUS: 

Nie je potrebné preukázať sa testom, t.j. vstup je bez obmedzení (nie je potrebné preukázať sa Green Passom ani o očkovaní alebo prekonaní ochorenia COVID19). Pri návrate na Slovensko, od 6. apríla 2022 sa ruší vyhláška, ktorou sa upravoval režim na hraniciach. Zaniká tak povinnosť registrácie na eHranici, aj povinná karanténa pre nezaočkované osoby.

https://deputyprimeminister.gov.mt/en/health-promotion/covid-19/Pages/travel.aspx

Informácie o cestovnom poistení Uniqa, a.s.,

Cestovné poistenie a krytie Covid-19

S cestovným poistením Vám poskytujeme poistnú ochranu aj v súvislosti s problémami spôsobenými šíriacou sa pandémiou koronavírusu. Ak plánujete alebo máte rezervovanú zahraničnú cestu, s našim cestovným poistením máte pokryté aj poistné udalosti spojené s Covid-19:

Pred cestou

(Pokiaľ je zmluvne dojednané) storno cesty v prípade pozitívneho testu na Covid-19 (hradíme aj v prípade plánovanej cesty do rizikovej krajiny)

Storno cesty (pokiaľ je zmluvne dojednané) v prípade úmrtia blízkeho príbuzného na Covid-19 (hradíme aj v prípade plánovanej cesty do rizikovej krajiny)

Počas cesty

Liečebné náklady v prípade nákazy koronavírusom

Preplatenie nákladov na testovanie Covid-19, ak bolo nariadené lekárom

Bezplatné predĺženie cestovného poistenia počas celého pobytu v preventívnej karanténe

Prerušenie cesty v prípade úmrtia blízkeho príbuzného na Covid-19

 Dodatočné náklady na ubytovanie a spiatočnú cestu v prípade nariadenej karantény poisteným osobám s potvrdeným pozitívnym testom

Repatriácia telesných pozostatkov v prípade úmrtia na Covid-19

Kedy sa cestovné poistenie na ochorenie Covid-19 nevzťahuje

 Storno alebo prerušenie cesty z dôvodu obavy z nakazenia pred vycestovaním alebo počas cesty

Storno alebo prerušenie cesty sa nevzťahuje na poistné udalosti, ktoré nastali v dôsledku úradných nariadení (napríklad uzatvorenie hraníc)

Náklady spojené s preventívnym testovaním na Covid-19

Uzatvorenie cestovného poistenia po potvrdení pozitívneho testu na Covid-19 (potvrdenie z Úradu verejného zdravotníctva ÚVZ SR)

Vedomé porušovanie bezpečnostných opatrení a pokynov danej krajiny