Ktoré kresťanské miesta na Malte určite navštíviť

Ta Pinu – Gozo

Malta, klenot Stredozemného mora, ponúka návštevníkom jedinečnú kombináciu histórie, kultúry, výbornej kuchyne a nádherného mora. Rozhodnúť sa ísť na poznávací zájazd na Maltu môže byť rozhodnutie, ktoré vám otvorí oči pre bohatstvo kresťanského dedičstva a jedinečného charakteru tejto ostrovnej krajiny.

Ktoré miesta určite nevynechať?

Je ich veľa, no spomenúť by sme chceli hlavne:

Kostol apoštola Pavla v Rabate

Práve sem do Rabatu sa načas utiahol aj apoštol Pavol počas svojho putovania do Ríma. Je postavený nad jaskyňou, ktorá sa traduje ako miesto, kde svätý Pavol prebýval počas stroskotania na Malte v roku 60 n.l.  V kostole sa nachádza kaplnka, v ktorej sú uložené relikvie svätého Pavla Apoštola. Toto miesto je považované za posvätné a je navštevované mnohými pútnikmi a veriacimi. Tento chrám nie je len duchovným miestom, ale má aj archeologický význam. Pri archeologických vykopávkach bolo odhalené viacero starovekých artefaktov, ktoré dávajú pohľad do života a viery v tejto oblasti.

Svätyňa Ta Pina na ostrove Gozo

Bazilika Ta’ Pinu je zasvätená Panej Márii. Legenda hovorí, že v 19. storočí sa tu zázračne zjavila Panna Mária niektorej miestnej žene. Toto zjavenie viedlo k postaveniu baziliky na tomto mieste a k tomu, že sa stalo významným pútnickým miestom pre veriacich. V kaplnke zázrakov sa nachádzajú výpovede o zázrakoch, ktoré boli Pannou Máriou vykonané pre veriacich. Mnohí pútnici prichádzajú s nádejou na zázrak alebo s prosbou o ochranu.

Marsaxlokk Malta

Konkatedrála sv. Jána

Je rímskokatolícka katedrála v hlavnom mesta Valleta. Táto stavba zo 16. storočia je zasvätená Jánovi Krstiteľovi. Pod vašimi nohami a pod mramorovou podlahou sa nachádzajú pozostatky rytierov. Ich príbeh je spätý s históriu Rádu rytierov z Nemocnice svätého Jána z Jeruzalema, známych ako rád Maltézskych rytierov. Keď turecký sultán Suleyman Veľký  napadol ostrov so 40 000 mužmi, Maltu bránilo len 700 rytierov a 8 000 vojakov. Obkľúčení rytieri sa nevzdali a prišli o polovicu svojich mužov, ale nakoniec ostrov úspešne ubránili. Táto katedrála je jedným z najvýznamnejších kostolov na Malte. Je sídlom Maltézskeho rytierskeho rádu a ponúka bohatú zbierku umenia, vrátane diel od Caravaggia. Interiér a mozaiky tejto katedrály sú ohromujúce.

Kostol svätého Dimitra

Tento kostol je považovaný za jeden z najstarších kostolov na Malte. Jeho architektúra je jednoduchá, no historicky veľmi významná.

Tieto kostoly predstavujú iba malú časť bohatého dedičstva kresťanskej viery na Malte. Pri návšteve týchto pamiatok si môžete užiť nielen kresťanské, ale aj historické a kultúrne bohatstvo tejto malej stredomorskej krajiny. Pridajte sa ku nám na poznávací či pútnický zájazd a popri tomto všetko, ochutnajte skvelú maltskú kuchyňu a oddýchnite si v krásnom 4* hoteli priamo na pláži 🙂 Kontaktujte nás TU sme tu pre vás 🙂

Kostol Narodenia Panny Márie, ďalší z mnohých kostolov

O autorovi

Katka Podhradská

Katka Podhradská

Katka, študentka antropológie so záujmom o kreatívne písanie a cestovanie. Jej blog je zrkadlom jej vášne pre objavovanie rôznorodých kultúr a miest, kde zdieľa svoje osobné príbehy, poznatky a inšpiráciu z ciest. Svojím autentickým prístupom a bohatým obsahom sa snaží inšpirovať ľudí k objavovaniu nových kútov sveta a k pochopeniu rôznorodosti ľudskej kultúry.

Odporúčané zájazdy