Istanbul: mesto spájajúce 2 kontinenty

Istanbul, známy aj pod svojím historickým menom Konštantínopol, je fascinujúce mesto spojujúce dve kultúry a dva kontinenty: európsky a ázijský. Toto jedinečné mesto láka návštevníkov z celého sveta na putovanie do svojich ulíc plných histórie a kultúrnych bohatstiev. Ak patríte medzi tých, ktorí túžia spoznať tento úžasný svetový klenot, určite by ste mali uvažovať o pútnickom či poznávacom zájazde do Istanbulu. Našu ponuku si môžete pozrieť TU.

Pútnický či poznávací zájazd do Istanbulu vám umožní priblížiť sa k fascinujúcemu tureckému dedičstvu, ktoré je späté s osmanskou ríšou a pozrieť sa na miestne pamiatky a poklady s našimi odbornými sprievodcami. Po prílete do Istanbulu, prvá vec, ktorú si určite nechcete nechať ujsť, je návšteva Hagia Sophii.

Hagia Sophia: miesto, kde sa v súčasnosti prelína kresťanstvo a islám

Hagia Sophia je symbolom zmiešania kresťanských a islamských vplyvov. Táto majestátna stavba, postavená v roku 537, bola pôvodne byzantskou katedrálou, ale neskôr bola premenená na mešitu po dobytí mesta Osmanmi. Do nedávna bola Hagia Sophia múzeum a jednou z najdôležitejších pamiatok v meste. Keď prejdete jej obrovskými vstupnými dverami a jej vnútrom, budete sa cítiť ako v inom svete. Je to zážitkom, ktorý vás dostane. V súčasnosti sa používa ako mešita, za čo vďačí Turecko súčasnému prezidentovi Recep Tayyip Erdoğanovi.

Hagia Sofia – zvonka                                                                                                                          Hagia Sofia – zvnútra

Modrá mešita:

Modrá mešita, známa aj pod svojím oficiálnym menom Sultan Ahmed mešita, je ďalšou dôležitou stavbou v Istanbule. Bola postavená v 17. storočí a svoj prívlastok modrá získala vďaka modrým dlaždiciam zdobiacim jej vnútorné steny. Dodnes je stredom náboženského a kultúrneho diania. Jej slávna modrá keramika a mramorová výzdoba sú svedectvom majstrovstva osmanskej architektúry. Budova mešity má šesť minaretov, čo bolo v dobe jej vzniku neobvyklé, nakoľko sultán Ahmed I. chcel, aby bola čo najpôsobivejšia a aby sa vyrovnala Hagii Sofii, ktorá bola v tej dobe jednou z najvýznamnejších kresťanských katedrál na celom svete.

Modrá mešita zvnútra                                                                                                      Turecký čaj – s výhľadom na Istanbul

Plavba loďou po Bospore: plavba medzi dvoma kontinentami

Jedným z nezabudnuteľných zážitkov v Istanbule je plavba loďou po úžine Bospor, ktorá oddeľuje európsky a ázijský kontinent. Počas tejto plavby budete mať príležitosť vidieť mesto z úplne iného uhla pohľadu. Okrem toho budete môcť obdivovať množstvo historických budov, vrátane palácov a mešít, ktoré sú výraznou súčasťou istanbulskej panorámy.

 

Na záver

Istanbul je fascinujúce mesto, ktoré spája históriu, kultúru a krásu. Bez ohľadu na to, či sa rozhodnete pre pútnický alebo poznávací zájazdu do Istanbulu, Istanbul vám určite poskytne jedinečný pohľad na kresťanské pamiatky, historické miesta a bohaté dedičstvo Turecka. Istanbul je 100 % miestom, na ktoré nikdy nezabudnete.

V prípade otázok sme Vám k dispozícii na t.č. 0903 356 533. Vaša CK Avema.

Lodná denná doprava v Istanbule

O autorovi

Dano Vrbický

Dano Vrbický

Dano Vrbický je bloger s vášňou pre more a pláže, jeho cesty sú plné slnečných dobrodružstiev. Miluje kulinárske zážitky. Svojou láskou k oceánu a slnku inšpiruje svojich čitateľov k objavovaniu krás morí a relaxácii na pláži.

Odporúčané zájazdy