Rozdiel medzi severným a južným Cyprom z politického pohľadu

Cyprus, ktorý je známy svojou bohatou históriou a nádhernými prírodnými krásami, je rozdelený na dve časti – severný a južný Cyprus. Táto deľba je dôsledkom dlhodobého politického konfliktu, ktorý sa datuje od roku 1974. V tomto článku sa pozrieme na rozdiely medzi severným a južným Cyprom z politického pohľadu, na možnosti prechodu hraníc medzi nimi a na život v oboch častiach.  Je dobré toto poznať pri plánovaní Vášho pútnického alebo poznávacie zájazdu.

V prípade otázok ohľadne Vášho zájazdu nás neváhajte kontaktovať. 

POLITICKÝ ROZDIEL

Severný Cyprus, oficiálne známy ako Severná Cypruská turecká republika (NTKK), vznikol v roku 1974 po vojne, ktorá nasledovala po pokuse gréckych nacionalistov o znovuzjednotenie Cypru s Gréckom. Po tureckej vojenskej intervencii v severnej časti ostrova vznikla neuznaná turecká republika. Táto entita je uznaná iba Tureckom a niekoľkými menšími štátmi. Severný Cyprus má vlastnú vládu, prezidenta a hospodársku štruktúru, ale je politicky oddelený od južného Cypru.

Južný Cyprus: Južný Cyprus je medzinárodne uznávanou suverénnou krajinou, známou ako Cyperská republika. Po roku 1974 zostal pod kontrolou Grécka a uznáva ho väčšina štátov na svete, s výnimkou Turecka. Cyperská republika má vlastnú vládu, prezidenta a hospodársku nezávislosť. Je to krajina Európskej únie.

Η Κατεχόμενη Κύπρος!   Rozdelenie Cypru na severný a južný. Zdroj Wikipedia.

PRECHOD HRANICAMI MEDZI JUŽNÝM A SEVERNÝM CYPROM 

Hranice: Zelená línia, demilitarizovaná zóna, delí obe časti Cypru. Táto hraničná línia je monitorovaná a dohliada na ňu OSN. Prechod hranice je možný, ale podlieha istým kontrolám a obmedzeniam. Na priechodoch (tzv. check points) medzi južnou a severnou časťou ostrova sa občania EÚ môžu preukazovať identifikačným preukazom alebo cestovným pasom. V súčasnosti funguje 9 priechodov. Existujú aj nejaké obmedzenia dovozu tovaru medzi oboma časťami Cypru. Nikózia, hlavné mesto ostrova, je jediným hlavným mestom na svete, rozdelené medzi 2 štáty.

S našou skupinou na severnom Cypre.                                   Grécka časť Nikózie.

Na severný Cyprus, teda do Severnej Cyperskej tureckej republiky, sa dá dostať letom na medzinárodné letisko Ercan. Avšak všetky lietadlá, smerujúce do Ercanu, musia mať povinné medzipristátie na akomkoľvek letisku v Turecku, a až potom môžu pokračovať a letieť do Ercanu. Taktiež sa sem dá dostať loďou.  Pokiaľ by ste cestovali na severný Cyprus a potom by ste sa rozhodli vyraziť na južný grécky Cyprus, môže to byť trocha problém. Nakoľko južný Cyprus považuje vstup na svoje územie cez severný Cyprus ako nelegálny. V súčasnosti sa trestne nepostihuje, no Cyperská vláda toto právo do budúcna ponechala. Pokiaľ plánujete cestovať cez celý ostrov, je lepšie vstúpiť na Cyprus z južnej, gréckej strany.

DOKLADY POTREBNÉ NA CESTU NA CYPRUS

Pokiaľ letíte na severný Cyprus, budete potrebovať platný cestovný pas aspoň 6 mesiacov po návrate z krajiny. Na južný Cyprus Vám postačí platný občiansky preukaz, no cestovať môžete aj na pas. Samozrejme oba doklady musia byť platné v čase výstupu z krajiny.

POTRAVINOVÁ SEBESTAČNOSŤ A DOSTUPNOSŤ PITNEJ VODY

Potravinová sebestačnosť

Je ovplyvnená geopolitickou situáciou, klimatickými podmienkami a hospodárskymi faktormi. Tým, že južný Cyprus, na rozdiel od severného Cypru, je medzinárodne uznaným štátom a má lepšie hospodárske a politické vzťahy so svetom. Z tohto dôvodu má južný Cyprus oveľa lepšie predpoklady na dosiahnutie potravinovej sebestačnosti. Klimatické podmienky v južnom Cypru sú vhodné na pestovanie rôznych druhov plodín a vinohradov. Poľnohospodárstvo a agropotravinársky sektor sú v tejto časti krajiny dôležitými odvetviami hospodárstva. Ľudia v južnom Cypru majú prístup k pestrej palete potravín, pričom niektoré z nich sú vyvážané aj do iných krajín. V južnej časti Cypru, ktorá je častejším cieľom pútnických a poznávacích zájazdov, je veľmi významná výroba miestnych produktov, ako sú olivový olej, víno a citrusové plody.

Severný Cyprus je neuznávaným štátom na medzinárodnej úrovni a je silne závislý na dovoze potravín. Geopolitická izolácia a nedostatok medzinárodného uznanieho statusu sťažujú jeho schopnosť vyvíjať trvalo udržateľné poľnohospodárske a potravinové systémy. Z tohto dôvodu je severný Cyprus závislý na dovoze potravín, najmä z Turecka. Hoci na tomto území existujú poľnohospodárske podniky, ktoré produkujú určité množstvo potravín, celková potravinová sebestačnosť je nízka.

Dostupnosť pitnej vody: Pri plánovaní pútnických zájazdov alebo dovoleniek na Cypre je dôležité brať do úvahy aj dostupnosť pitnej vody. Južný Cyprus investoval do technológií na desalinizáciu morovej vody, čo zabezpečuje dostupnosť pitnej vody pre turistov na dovolenke. Na druhej strane, pri pútnických zájazdoch na severný Cyprus by ste mali byť pripravení na obmedzenú dostupnosť pitnej vody v niektorých oblastiach.

Prajeme Vám krásny pobyt na Cypre!

 

O autorovi

Katka Podhradská

Katka Podhradská

Katka, študentka antropológie so záujmom o kreatívne písanie a cestovanie. Jej blog je zrkadlom jej vášne pre objavovanie rôznorodých kultúr a miest, kde zdieľa svoje osobné príbehy, poznatky a inšpiráciu z ciest. Svojím autentickým prístupom a bohatým obsahom sa snaží inšpirovať ľudí k objavovaniu nových kútov sveta a k pochopeniu rôznorodosti ľudskej kultúry.

Odporúčané zájazdy