Vedeli ste, že… pár faktov o histórii kresťanstva v Turecku

Vedeli ste, že…?

V Turecku sa nachádza veľmi veľa miest, ktoré patria medzi najvýznamnejšie v kresťanstve. Udiali sa tu dôležité udalosti kresťanských dejín. V našom článku chceme spomenúť pár faktov z tejto oblasti. Takže ideme na to. Vedeli ste, že…

... Keď potopa na svete ustúpila a Noemova archa mala opäť pevnú pôdu pod nohami na hore Ararat (po turecky  Ağrı Dağı), Noe, ktorý je považovaný za druhého praotca ľudstva a jeho potomkovia, sa usadili najskôr na planine Iğdırvo východnom Turecku, odkiaľ sa rozšírili po celom svete?

 

… Abrahám, praotec viery judaizmu, kresťanstva a islamu, sa narodil v  Şanlıurfa, ktoré je na východe Turecka pri sýrijských hraniciach a prežil tam veľkú časť svojho života? Dnes je mesto obývajú Turci, Kurdi, Arabi, Sýrčania i Arméni?

 

…Všetkých prvých sedem cirkví kresťanstva spomínaných v Novom zákone v Knihe Zjavení Jána, ktorými sú Selçuk – Efez, Izmir – Smyrna, Bergama – Pergamon, Akhisar – Tyatíra, Salihli – Sardy, Alaşehir – Filadelfia a Goncalı – Laodicea sa nachádzajú v dnešnom Turecku?

 

… Antakya – Antiochia je považovaná za miesto, kde bol postavený prvý kostol na svete a kde bol 1 x použitý výraz “kresťanský” ?

 

Dnešná Antakya                                                   Hrobky v Antiochii

 

… Hagia Sofia – Ayasofya, ktorá bola po mnoho stáročí najväčším kostolom na svete, sa nachádza v Istanbule?

 

… Dve z piatich miest uznaných ako patriarchát v 7. storočí, sú v Turecku? To znamená Istanbul a Antakay. 

 

Zvažujete poznávací alebo pútnický zájazd do Turecka? Možno Vám pri rozhodovaní pomohli aj tieto určite veľmi zaujímavé fakty. Tešíme sa na Vašu prihlášku 🙂 Kontaktovať nás môžete TU

 

O autorovi

Ing. Bc. Michala Aydin Černá

Ing. Bc. Michala Aydin Černá

Zakladateľka a srdce cestovnej kancelárie Avema. Má odhodlanie poskytovať klientom 100 % servis vo všetkých aspektoch cestovania. Sme tu, aby sme vám priniesli poznanie, dovolenku, ale aj hlboký a obohacujúci zážitok, ktorý Vám ostane v srdci na celý život.

Odporúčané zájazdy