Kalendár 5 dní / 4 nocí
Posteľ 4* Hotel
Jedlo Raňajky
Lietadlo Letecky z Budapešti

Termíny

od:12.10.2024 do:16.10.2024
od 790 € 890 € Akcia platná do 14.07.2024
Maroš

Maroš

od:10.5.2025 do:14.5.2025
od 890 €
Maroš

Maroš

Najnovšie recenzie

Zobraziť všetky recenzie

Prednosti/Zaujímavosti zájazdu

 • Vyskúšate prípravu tradičného jedla v pravej azerbajdžanskej rodine
 • Skutočné zážitky - vyrobíte z hliny tanier, či vázu, vyskúšate prácu kováča
 • Baku kombinuje pôvab Paríža, bohatstvo Dubaja a nádych minulosti sovietskych čias
 • Majestátne Kaukazské hory a malebné Kaspické more
 • Cestujete VIP - skupinky 2-16 ľudí
 • Horiaca hora a liečivé bahno zo sopky
 • Pohostinný a srdečný národ
 • Neobjavený kus sveta ponúkajúci pestré zážitky

Priebeh zájazdu

1. DEŇ

Vydáme sa na cestu do Azerbajdžanu. Zraz v Košiciach a spoločná cesta do Budapešti na letisko. Let do Baku, hlavného mesta a ubytovanie v hoteli. Azərbaycana xoş gəlmisiniz - vitajte v Azerbajdžane :)

2. DEŇ - OBJAVOVANIE BAKU

Ideme sa zoznámiť s hlavným mestom Azerbajdžanu, Baku. Prvým zastavením bude nádherná panoráma Baku Bay, ktorá je známa promenádou pozdĺž Kaspického mora, a z Upland Park, ktorý ponúka úchvatné výhľady na celé mesto a je ideálnym miestom pre fotografie. Nasledovať bude návšteva starého mesta Icheri Sheher - vnútorné mesto, ktoré je historické jadro Baku a jedno z najvýznamnejších miest Azerbajdžanu. Toto miesto, s bohatou históriou siahajúcou až do obdobia staroveku, bolo zapísané na zoznam svetového dedičstva UNESCO. Icheri Sheher sa rozprestiera na ploche 22 hektárov a je obkolesené mohutnými kamennými múrmi, ktoré kedysi slúžili na obranu mesta. Toto historické mesto je domovom mnohých významných pamiatok. Uvidíme palác Shirvanshakhs, jeden z najdôležitejších príkladov azerbajdžanskej architektúry. Skladá sa z hlavného paláca, Divankhana, mauzólea, mešity a kúpeľov.  Palác symbolizoval moc a bohatstvo dynastie Shirvanshahov, ktorá vládla regiónu po mnoho storočí. Uvidíme dievčenskú vežu, ďalší symbol Baku, je záhadná stavba z 12. storočia. Karavansaray, staré obchodné centrum a miesto odpočinku obchodníkov, poskytuje pohľad do minulosti a života na Hodvábnej ceste. Icheri Sheher je nielen turistickou atrakciou, ale aj živým mestom. S približne 1300 rodinami, ktoré tu stále žijú, má svoje vlastné školy, mešity, obchody a reštaurácie, čím vytvára jedinečnú kombináciu staroveku a moderného života. Úzke uličky, kamenné budovy a malebné námestia ponúkajú návštevníkom autentický pohľad na históriu a kultúru Azerbajdžanu. Prezrieme si aj modernú časť mesta. Uvidíme známe Flame Towers - ohnivé veže. Sú to ikonické trojité mrakodrapy. Ich jedinečný dizajn, ktorý pripomína plamene, symbolizuje historické prepojenie Azerbajdžanu s ohňom, často nazývaného aj „Krajinou ohňa“. Najvyššia veža má 182 metrov, a každá ma 33 poschodí. A nenecháme si ujsť ani mešitu Juma, známu ako "piatková mešita". Zoznámime sa s piliermi islamu. Večer vás čaká večerná prechádzka po meste, prehliadka námestia s fontánou, kde budete mať možnosť menších nákupov.

3. DEŇ - APŠERONSKÝ POLOOSTROV - východné zakončenie Veľkého Kaukazu

Vyberieme sa do Ateshgah, známy aj ako Chrám ohňa, ktorý je jedným z najpozoruhodnejších historických a náboženských miest Azerbajdžanu. Nachádza sa v obci Suraxanı, približne 30 kilometrov od Baku. Tisícročná história Azerbajdžanu hovorí, že ľudia tu v rôznych časoch uctievali rôzne náboženstvá - pohanstvo, judaizmus, kresťanstvo a tiež zoroastrizmus. Zoroastrizmus je náboženstvo založené na uctievaní ohňa. Uctievanie ohňa vzniklo v prvom tisícročí pred Kristom a podľa niektorých zdrojov Zoroaster, ktorý bol hlavným prorokom uctievania ohňa, pochádzal z Azerbajdžanu. Chrámová stavba má tvar päťuholníka s centrálou svätyňou v strede, kde plameň neustále horí. Okolo hlavného oltára sú izby, ktoré slúžili pútnikom a kňazom na modlitby a meditácie. Na stenách sú zachované nápisy v sanskrte, perzštine a pandžábčine, ktoré dokazujú, že toto miesto bolo dôležitým centrom pre pútnikov z rôznych krajín a náboženstiev.  Nahliadneme do náboženských praktík a histórie regiónu, ktorý bol kedysi križovatkou rôznych kultúr a civilizácií. Pokračujeme do Yanar Dag - horiaca hora. Tento prírodný úkaz predstavuje trvalý plameň, ktorý vychádza z podzemných ložísk zemného plynu a horí na povrchu zeme a začal horieť pred viac ako 5.000 rokmi. Plameň môže dosiahnuť výšku až tri metre a neustále horí bez ohľadu na počasie. Oheň symbolizuje božskú prítomnosť a večnosť. Opisoval ho už aj Marco Polo. Azerbajdžan má veľké množstvo zdrojov plynu vo forme plameňa. Nie nadarmo sa Azerbajdžanu hovorí „krajina ohňov“. Návšteva rímskych pevností, ktoré slúžili ako obranné a informačné veže už v minulosti. Čaká nás ešte prehliadka etnografickej rezervácie Gala. V posledných rokoch je obľuba tejto malej dedinky obrovská. A dôvod je jednoduchý – je to múzeum pod holým nebom. Archeologické nálezy tu pochádzajú z doby bronzovej a železnej, ktoré sú staré približne 3 000 až 5 000 rokov. Počas prechádzky sa budete cítiť ako v starých časoch. Tu môžete vidieť, ako Azerbajdžanci žili, jedli, pili a ako hospodárili v období od 16. do 19. storočia. Na území múzea s rozlohou 1,2 ha. sú starobylé obydlia – prenosné stany zo zvieracích koží a neskôr nimi nahradené domy z kameňa a hliny s kupolami, starobylá vyhňa, tržnica, hrnčiarske dielne, pekáreň či mláťačka. A čas na kurz :) Vyskúšate si majstrovskú prácu kováča, majstrovskú prácu hrnčiara - z hliny vyrobíte vázu, hrniec či tanier :)

4. DEŇ - GOBUSTAN

Vyberieme sa do oblasti Gobustan. Národný park Gobustan je svetoznámy svojimi skalnými maľbami. Viac ako 40 000 rokov pred naším letopočtom sa tu zastavili starí ľudia, ktorí hľadali úkryt, a vytvorili kmene. Nie je to nič zvláštne, pretože práve na Kaspickom pobreží v tomto údolí roklín mali všetko, čo im zabezpečilo prežitie. Nachádza sa tu viac ako 6.000 skalných malieb. Toto je jedno z najobľúbenejších miest pre milovníkov histórie a archeológie. Azerbajdžan má výbornú geografickú polohu s 9 klimatickými pásmami zo všetkých existujúcich 11.  Dnes navštívime orientálny trh tzv. "Yashil Bazaar". Nasleduje ikonická fotopauza :) Zvonka sa pozrieme na komplex pomenovaného po národnom vodcovi Azerbajdžanu Heydarovi Alijevovi. Projekt centra vypracovala v roku 2007 známa architektka Zaha Hadid. V roku 2014 bola ocenená ako najlepšia budova sveta a získala ocenenie za dizajn roka. V súčasnosti je centrum Hejdara Alijeva považované za jeden zo symbolov moderného Baku. Prezrieme si svetový prírodný unikát - bahenné sopky. V Azerbajdžane sa nachádza približne 400 bahenných sopiek, čo je takmer polovica z celkového počtu bahenných sopiek na svete. Bahno z bahenných sopiek v Azerbajdžane má široké spektrum terapeutických a kozmetických účinkov. Má protizápalové, detoxikačné a revitalizačné vlastnosti, môžete si ho vyskúšať na tvári :)  

5. DEŇ

S krásnymi zážitkami letíme do Budapešti a vraciame sa nazad na Slovensko.

Termín zájazdu sa môže posunúť o +/- 3 dni (toto nie je dôvod na storno zájazdu)

Cestujte V.I.P. - v miniskupinkách - od 4 - 16 ľudí

Cena zahŕňa

 • Let Budapešť - Baku a späť
 • Malá batožina na palubu lietadla 40x30x20 cm, max. 10 kg
 • Sedenie vedľa seba v lietadle
 • Ubytovanie na 5 dní / 4 nocí v 4* hoteli
 • Bohaté raňajky formou švédskych stolov
 • 1 fľaša vody denne
 • Výlety podľa popisu v programe
 • Vstupné poplatky podľa programu
 • Služby slovenského / českého sprievodcu
 • Služby miestneho sprievodcu
 • Transfery v Azerbajdžane počas celého pobytu pohodlným a klimatizovaným busom
 • Parkovné a mýta
 • Poistenie CK proti insolventnosti podľa zákona

Cena nezahŕňa

 • Palivový poplatok 150 €
 • 10 kg batožina 55x40x23 cm, max. 10 kg na palubu lietadla 45 €
 • Cestovné poistenie Extra 30,50 € / Komfort 24 € vrátane storna
 • Možnosť doobjednania 3x večerí cca 55 €
 • Bakšiš 20 €
 • Mestská daň za ubytovanie cca 2 € / noc
 • Príplatok za 1 lôžkovú izbu 95 €

Informácie o destinácii

Časové pásmo: GMT+4 - azerbajdžanský štandardný čas
Počet obyvateľov: 11 miliónov
Hlavné mesto: Baku / 2,5 milióna
Jazyk: Azerbajdžančina
Mena: Azerbajdžanský manat / 1 € = 1,82
Krajina Európskej Únie: NIE

Viac o destinácií na našom blogu

Podmienky vstupu do Azerbajdžanu:

Cestovný pas občana SR musí byť platný min. 6 mesiacov po výstupe z krajiny. Sú potrebné aj víza.

Nezáväzná objednávka

  Nižšie môžete pridať osoby, ktoré budú cestovať s vami:

  Táto stránka je chránená pomocou reCAPTCHA a Google zásad ochrany osobných údajov a podmienok používania.

  Záväzná objednávka

   Typ izby

   Cestovný doklad

   Platnosť cestovného dokladu

   Voliteľné príplatky

   Nižšie môžete pridať osoby, ktoré budú cestovať s vami:

   Cestovný doklad


   Platnosť cestovného dokladu   Voliteľné príplatky

   Táto stránka je chránená pomocou reCAPTCHA a Google zásad ochrany osobných údajov a podmienok používania

   Naše tipy

   Objednať
   zájazd