Kalendár 8 dní / 7 nocí
Posteľ 3* Hotel
Jedlo Polpenzia
Lietadlo Letecky z Viedne

Termíny

od:4.10.2024 do:11.10.2024
od 1.350 € 1.450 € zľava 100 € do 25.07.2024
Maroš

Maroš

Najnovšie recenzie

Zobraziť všetky recenzie

Prednosti/Zaujímavosti zájazdu

 • Pobyt pri Červenom aj Mŕtvom mori s ozdravnými účinkami bahna
 • Noc v púšti pod hviezdami, západ slnka v púšti, beduínska večera
 • Miesto krstu Ježiša Krista
 • Hora Nebo a Mojžišov hrob
 • Miesta života a kázania Jána Krstiteľa
 • 1 zo 7 divov sveta Petra
 • 100 % spokojnosť
 • VIP - min. 4 cestujúci

Priebeh zájazdu

1. DEŇ

Stretnutie v Bratislave a transfer na letisko do Viedne. Odlet do Ammánu, transfer do hotela.

2. DEŇ - Ammán – prehliadka mesta Ammán – Jerash – Ajloun – Ajlounské drevodomy

Začneme prehliadkou Ammánu, známy v minulosti ako Filadelfia, bol spolu s Jerashom súčasťou Dekapolisu, o ktorom sa zmieňuje už Biblia ako o meste detí Ammónových. Dekapolis bolo federáciou miest v Galilei a východnej Samárii. Ammán, hlavné mesto Jordánska, je postavené na siedmich pahorkoch. Na jednom z nich, Jabal Al Qala'a, sa nachádza Citadela, kam sa vyberieme, ktorá sa týči vo výške 800 metrov nad morom a ponúka úchvatný výhľad na celé mesto. Nájdeme tu Veľký Herkulov chrám či strážnu vežu z islamského obdobia. Pozrieme si rímske divadlo z 2.st., postavené za vlády rímskeho cisára Antonina Pia. S kapacitou približne 6000 divákov slúžilo ako centrum kultúrneho života v starovekom svete a dodnes sa v ňom konajú hudobné koncerty a festivaly. Hneď vedľa je Múzem ľudových tradícií, kde uvidíme tradičné jordánske kroje, šperky a remeselné výrobky. Antické mesto Jerash (50 km), druhé najnavštevovanejšie miesto v Jordánsku (hneď po Petre). Je považovaný za jedno z najväčších a najzachovalejších miest rímskej architektúry na svete a jeho história siaha viac ako 6 500 rokov do minulosti. Budeme obdivovať zachované pamiatky ako Hadriánovu bránu, Nymphaeum – hlavnú fontánu mesta, Artemidin chrám, či Cardo Maximus, hlavnú ulicu Jerasha, dláždenú starovekými kameňmi a lemovaná stĺporadím, ktoré vedie cez celé mesto. A nakoniec nás čaká prehliadka hradu Ajloun (cca 20 km), ktorý je vo výške 1250 m. n.m. Odtiaľto je nádherný výhľad na olivovníkové háje a okolitú púšť. Kedysi mal vojenský význam a chránil obchodné cesty. Po rušnom dni si odpočinieme v Ajloun drevených domoch (cca 10 km), kde prenocujeme. Sú postavené z miestneho dreva a ponúkajú rustikálny komfort v harmónii s prírodou. Ideálne miesto pre oddych v prírode s dotykom kultúry a histórie Jordánska.

3. DEŇ - Ajloun – Madaba – hora Nebo – miesto krstu – Mŕtve more

Prehliadka Madaby (cca 92 km). Madaba má bohatú históriu, ktorá siaha až do biblických čias. Mesto je zmieňované už v Starom zákone. Avšak, najväčšiu slávu získalo počas byzantského obdobia, keď sa stalo významným centrom kresťanského života a umenia. Madaba je domovom množstva kostolov a chrámov, ktoré sú zdobené nádhernými mozaikami. Jednou z najznámejších mozaík je Mozaiková mapa Palestíny, ktorá sa nachádza v kostole sv. Juraja. Táto mapa je stará 1500 rokov a objavená bola v roku 1884. Je považovaná za najstaršiu mapu Svätej zeme. Mapa detailne zobrazuje mestá a osady od Libanonu až po deltu Nílu, vrátane Jeruzalema s jeho najvýznamnejšími stavbami. Odtiaľto zamierime na Horu Nebo (cca 9 km). Podľa Biblie (Deuteronómium 34), bol totiž práve tento 817 metrov vysoký kopec po úteku izraelitov z egyptského zajatia a po štyridsaťročnom putovaní po púšti miestom, odkiaľ Mojžiš prvýkrát uzrel zasľúbenú zem, ktorú Boh prisľúbil Abrahámovi a jeho potomkom. Hoci Mojžišovi nebolo umožnené vstúpiť do zasľúbenej zeme, pohľad z hory Nebo mu ponúkol nezabudnuteľný výhľad na tento svätý kraj. Podľa tradície sa tiež verí, že Mojžiš bol na tejto hore pochovaný, aj keď presné miesto jeho hrobu nie je známe. Toto miesto je miesto veľkého duchovného významu. Nachádza sa tu pamätník Mojžiša, bazilika s mozaikami zo 4.-6. st., zobrazujúce rôzne biblické scény. Horu Nebo navštívili aj pápeži Ján Pavol II. a Benedikt XVI. Pokračujeme do Betánie za Jordánom (cca 31 km). Ďalšie významné miesto hlbokého duchovného zážitku. Miesto, kde žil a kázal Ján Krstiteľ a kde bol Ježiš Kristus pokrstený. Toto miesto si prezrieme. Táto udalosť je kľúčovým momentom v kresťanskej viere, keďže krst Ježiša je považovaný za začiatok jeho verejného pôsobenia. Smerujú sme pútnici z celého sveta, ktorí sa tu dávajú pokrstiť, tam, kde bol pred toľkými rokmi pokrstený aj Ježiš. Betánia za Jordánom pravdepodobne zahŕňala aj biblické miesta ako Sodoma, Gomora, mestá, ktoré Boh zničil kvôli ich hriechu a nemorálnosti (Genesis 19) a Zoar, Lot a jeho rodina utiekli do Zoaru po zničení Sodomy a Gomory (Genesis 19:22-23). Ubytovanie v oblasti Mŕtveho mora, večera.

4. DEŇ - Mŕtve more – Wadi Mujib – Mŕtve more cez noc

Prezrieme si Wadi Mujib (cca 70 km), najpôsobivejší kaňon v celom Jordánsku. Najnižšie časti Wadi Mujib, ktoré sa nachádzajú v blízkosti Mŕtveho mora, sú približne 410 metrov pod hladinou mora. Najvyššie časti kaňonu siahajú do výšky až 900 metrov nad morom, čo znamená, že rozdiel medzi najvyšším a najnižším bodom je viac ako 1300 metrov. Hĺbka pod úrovňou mora a extrémne zmeny nadmorskej výšky vytvárajú širokú škálu flóry a fauny. Potom sa vydáte na cestu k Mŕtvemu moru, známemu aj ako najnižší bod na Zemi. Deň strávite oddychom pri mori. Vyskúšajte bahno bohaté na minerály a posedíte si v Mŕtvom mori. Uvoľníte sa a vychutnáte si liečivé vlastnosti mora. Voda v ňom je 10x slanšia ako bežná morská voda, no aj napriek tomu nechutí slano, ale skôr horko. A prečo je mŕtve? Práve pre svoju slanosť v ňom neprežije žiadna rastlina či živočích. Voda v mŕtvom mori má takú vysokú koncentráciu soli, že je ťažké v nej plávať, ponoriť sa do nej, či otočiť sa v nej. Voda Vás udrží na povrchu, nebudete potrebovať ani nafukovačku a ešte si budete môcť aj pokojne prečítať noviny. Okrem oddychu v Mŕtvom mori sa môžete natrieť bahnom, ktoré tu vyviera a omladnúť. Omladnete, zregenerujete telo aj nervovú sústavu. Bahno obsahuje veľa jódu, ktorý je nevyhnutný pre naše zdravé fungovanie a taktiež draslík, horčík, bróm a síru. Neváhajte sa natrieť týmto bahnom, ak máte kožné problémy (akné, žihľavka, ekzémy). Vzduch v okolí Mŕtveho mora Vám prečistá dýchacie cesty a prospeje aj nervovému systému. Mŕtve more sa považuje za jedny z najstarších „kúpeľov“, ktoré údajne ako prvé objavil Herodes Veľký, ešte pred začiatkom nášho letopočtu. Aj Kleopatra údajne propagovala vynikajúce liečivé a kozmetické účinky tohto nevšedného jazera. Skutočný vek Mŕtveho mora sa však odhaduje na 2-3,7 miliónov rokov. Večera.

5. DEŇ - Mŕtve more – Petra – púšť Wadi Rum cez noc

Čaká nás nezabudnuteľná Petra! 1 zo 7 divov sveta! Dnešný prieskum začne dobrodružstvom cez kaňon Petra Seeq, či už pešo, alebo si môžete vybrať krátku jazdu na koni, ktorá vás zavedie k najpôsobivejšej pamiatke „Al Khazneh“. Počas tejto cesty sa pokúste pochopiť, že tento 45 m vysoký monument Treasury bol vyhĺbený do červenej hory arabskými Nabatejcami pred viac ako 2000 rokmi. Miestami je tento kaňom vysoký až 80 m a široký len 2-3 m. Petra sa nachádza vo Wadi Musa, teda v Mojžišovom údolí. Podľa Biblie, pre Židov smerujúcich do Kanaánu, Mojžiš tu udrel svojou palicou na skalu, a zo skaly sa voda vytiekla. V skalnej doline sa našlo 34 monumentálnych a 600 jednoduchších hrobiek, ako aj domy vytesané do skaly, obetné miesta a kolonádových vonkajších svätýň. Budete pokračovať vo svojej prieskumnej ceste smerom k divadlu a pokračovať v objavovaní zvyšku magických pamiatok. Jordánske ruinové mesto Petra je jednou z najzvláštnejších pamiatok starovekého sveta. Jeho ruiny, ohromujúce prírodné prostredie a obrovské hrobky z neho robia jedinečný komplex, ktorý je zapísaný na zozname svetového dedičstva UNESCO a je jedným zo siedmich divov sveta od roku 2007. Ideme do púšte! Wadi Rum! Tu zažijete noc pod hviezdami a vychutnáte si plnú púštnu atmosféru, kde môžete vidieť západ slnka pri prehliadke safari džípom a potom si užite beduínsku párty a tradičnú večeru s názvom Zarb. Bude to nezabudnuteľná noc! Wadi – Rum je asi najpôsobivejšia púšť na svete. Naše dobrodružstvo sa tiež začne tým, že si užijete 2-hodinové Jeep Safari, kde si budete môcť vychutnať prirodzene pestrofarebné kaňony, dom Lawrencea z Arábie, pieskovcové hory a duny Wadi Rum. Okrem toho majte na pamäti, že toto miesto bolo použité ako pozadie mnohých filmov („Marťan“ – 2015, „Rouge One“ – 2016, „Aladdin“ – 2019… spolu s ďalšími). Možnosť zažiť beduínsky život, jazdiť na ťave a objavovať čarovnú krajinu (fakultatívne). Pohodlne sa oprite a vychutnajte si prekrásny západ slnka nad Wadi Rum, čo je pohľad pre boľavé oko, nechceli by ste si ho nechať ujsť, však? Pokoj v púšti pod holým nebom posiatym hviezdami, ďaleko od ruchu miest. A na záver dňa nás čaká beduínska grilovaná večera budú v beduínskom kempe vo Wadi Rum, prenocovanie v púšti v kempe. Nebojte sa nič, elektrika, kúpeľňa a wifi je samozrejmosť :)

6. DEŇ - Wadi Rum – Aqaba – Aqaba nocľah

Dnes je čas na oddych v Aqabe (cca 80 km), kde môžete nakupovať, plávať a túlať sa po meste. V Aqabe môžete navštíviť mnoho miest, ako je archeologické múzeum v Aqabe, námestie Arab revolt plaza, akvárium Aqaba alebo hrad Aqaba. Určite odporúčame pláž a kúpanie v Červenom mori :)

7. DEŇ - Aqaba – Dana – hrad Kerak – Ammán nocľah

Dnes sa zoznámime s biosférickou rezerváciou Dana (cca 183 km), ktorá je jednou z najväčších chránených oblastí v krajine. Táto rozsiahla rezervácia zahŕňa rôznorodé ekosystémy a poskytuje útočisko pre množstvo rastlinných a živočíšnych druhov. Doteraz bolo v rezervácii zaznamenaných celkovo 800 druhov rastlín a 449 druhov živočíchov, z ktorých je 25 ako ohrozených. Dnes nás čaká ešte jeden skvost - hrad Kerak (cca 90 km), niekdajší križiacky hrad. Kerak je jeden z najkrajších a najväčších hradov na celom Blízkom východe. Slúžil ako pevnosť a obranná stavba v časoch križiackych výprav. Jednou z najimpresívnejších častí hradu je jeho krstná sála, ktorá sa nachádza v podzemí a je považovaná za jednu z najväčších a najlepšie zachovaných krstných sál na svete. Táto sála slúžila ako ochrana pre kresťanských rytierov a pútnikov počas krížových výprav. Cesta do Ammánu (cca 120 km).

8. DEŇ

Veriac, že ste prežili skvelý čas a plní jedinečných a nezabudnuteľných zážitkov, let domov :)

Min. počet 4 účastníci.

Kňaz pri počte min. 14 účastníkov.

Zmena termínu +/- 3 dni možná, čo nie je dôvod na storno zájazdu.

Cena zahŕňa

 • Letenka z Viedne do Ammánu a späť (platný cestovný pas)
 • Malá batožina na palubu lietadla 40 x 30 x 20 cm (ruksak alebo kabelka)
 • 10 kg batožina do podpalubia
 • Sedenie vedľa seba v lietadle (negarantované)
 • Transfer BA – Viedeň letisko – BA
 • Víza na vstup do Jordánska
 • Ubytovanie na 8 dní / 7 nocí v 3* hoteloch a v púštnom stane
 • Servisný poplatok a daňový poplatok v Jordánsku
 • Raňajky v hoteloch
 • 1 x grill večera v púšti počas beduínskeho večera
 • 2 x večera
 • Poplatok za kúpanie v Mŕtvom mori
 • Jeep Safari v púšti na 2 hod.
 • Jazda na koňoch v Petre
 • Výlety podľa popisu v programe
 • Vstupné poplatky do pamiatok
 • Služby profesionálneho slovenského / českého sprievodcu
 • Transfery v Jordánsku pohodlným a klimatizovaným busom
 • Poplatky a mýta počas transferov busom
 • Poistenie CK proti insolventnosti podľa zákona

Cena nezahŕňa

 • Palivový príplatok a letiskové taxy 130 €
 • Cestovné poistenie Extra 38,40 € (100 % krytie storna) / Komfort 25,60 € (85 % krytie storno)
 • Bakšiš a obslužné 30 €
 • Príplatok za 1 lôžkovú izbu 245 €

Informácie o destinácii

Časové pásmo: +3 hod. voči stredoeurópskemu času
Počet obyvateľov: 9,5 milióna
Hlavné mesto: Ammán
Jazyk: Arabčina
Mena: Jordánsky dinár (JOD)
Krajina Európskej Únie: Nie

Viac o destinácií na našom blogu

Podmienky vstupu do Jordánska:

Pri cestovaní do Jordánska je pre občanov SR povinný platný cestovný pas (platný aspoň 6 mesiacov od vstupu do krajiny a pas musí mať min. 1 voľnú čistú dvojstranu, najlepšie aj viac) a víza. Víza si môžete vybaviť elektronicky dopredu, alebo si ho viete zakúpiť priamo na letisku v Ammáne po prílete. Víza pre Vás vybavujeme my a sú v cene zájazdu. Jordánsko je jednou z najstabilnejších krajín v oblasti. Je považované za jeden z najbezpečnejších arabských štátov na Strednom východe.

Nezáväzná objednávka

  Nižšie môžete pridať osoby, ktoré budú cestovať s vami:

  Táto stránka je chránená pomocou reCAPTCHA a Google zásad ochrany osobných údajov a podmienok používania.

  Záväzná objednávka

   Typ izby

   Cestovný doklad

   Platnosť cestovného dokladu

   Voliteľné príplatky

   Nižšie môžete pridať osoby, ktoré budú cestovať s vami:

   Cestovný doklad


   Platnosť cestovného dokladu   Voliteľné príplatky

   Táto stránka je chránená pomocou reCAPTCHA a Google zásad ochrany osobných údajov a podmienok používania

   Naše tipy

   Objednať
   zájazd