ARMÉNSKO A GRUZÍNSKO

04.10. – 11.10.2023 – doprevádzané dekanom Petrom Staroštíkom

11.10. – 18.10.2023doprevádzané Jánom Krupom, riaditeľom PRE LUMEN, n.o.

cena 1.200 €  (namiesto 1.290 €)

2 krajiny počas 1 zájazdu

ARMÉNSKO

Je to prvá krajina, ktorá prijala kresťanstvo za hlavné náboženstvo, a taktiež je to miesto nádherných vrchov, ktorých väčšina leží vo výškach nad 1000 m.n.m.  Leží v Ázii  na Kaukaze a je zaujímavé históriou, jedlom a neuveriteľne nádhernými kláštormi. Arménsko všetci poznajú ako krajinu, kde sa vyrába známy a slávny arménsky koňak, ktorý nájdeme aj pod názvom posvätnej hory Ararat. 

GRUZÍNSKO

Turistami neobjavená krajina. Jeho história je spojená ešte s Perziou a Byzantskou ríšou, ktorá očaruje turistov do dnes. Zasnežených vrcholky hôr, piesočnaté brehy,  kopcovité vinice, starobylé mestečká a kláštory, zapísané v zozname svetového dedičstva UNESCO. Kresťanstvo tu bolo prijaté za štátne náboženstvo už v roku 326, čím sa Gruzínsko stalo oficiálne druhou kresťanskou krajinou na svete, iba pár rokov po Arménsku.

 • kláštor, kde bola ukrytá časť oštepu, ktorou bol prebodnutý Ježiš Kristus na kríži a ktorý sem vraj priniesol a ukryl apoštol Judáš
 • Ararat a Noemova archa
 • dych berúce výhľady, jedinečné architektúry, miesta ranného kresťanstva, tradičná kultúra, pohostinnosť

1. DEŇ

Zraz v Bratislave s naším sprievodcom a transfer na letisko Schwechat (Viedeň). Prílet do Kutaisi (Gruzínsko) zväčša v neskorých večerných hodinách. Transfer do hotela.

2. DEŇ

Výlet do Kutaisi. Kutaisi je jedno z najstarších miest Gruzínska a druhé hlavné mesto krajiny. Prehliadneme si Kláštor Motsameta, ktorý je zahalený zeleňou a je jednou z najnavštevovanejších miest nielen Kutaisi, ale aj celého Gruzínska. Vyberieme sa smerom k mestečku Gori, kde nás čaká úplný skvost – Uplistsikhe – podzemné mesto z 1. polovice 1. storočia pred Kristom. Predstavuje komplex siení, jaskýň, divadiel, oltárov, pohanských chrámov, tajných tunelov, väzníc, lekární, chodieb-ulíc, všetko vytesaných z kameňa na ploche 4 hektárov. Presunieme sa do Mtskheta, kde navštívime jeden z hlavných gruzínskych pravoslávnych chrámov – katedrálu Svetitskhoveli, postavenú na mieste, kde bol v 11. storočí založený prvý kresťanský kostol Dvanástich apoštolov. Potom nasleduje komplex Samtavro – kostol Premenenia Pána a kláštor sv. Nino. Čaká nás zastávka na vrchole hory, na sútoku Aragvi a Mtkvari, kde sa nachádza jedna z veľkolepých pamiatok gruzínskej architektúry – kláštor Jvari (v preklade kríž).

Ubytovanie v hoteli v Tbilisi.

3. DEŇ

Dnes nás čakám prehliadka hlavného a najväčšieho mesta Gruzínska – Tbilisi.

Prechádzka úzkymi starými uličkami Tbilisi, návšteva pevnosti Narikala – komplex zo IV. storočia, kam sa vyvezieme lanovkou a odkiaľ je panoramatický výhľad na mesto. Uvidíme chrám Metekhi, Katedrála Sioni, Kostol Anchiskhati, a návšteva najväčšieho chrámu v Tbilisi – Chrám Najsvätejšej Trojice, ktorý sa nachádza na kopci sv. Ilia. Po obede pokračujeme cez Európske námestie. Prechádzka cez Rike park, ktorý je považovaný za najmladšiu rekreačnú oblasť v Tbilisi. Ďalšou stanicou je bábkové divadlo Rezo Gabriadze. V roku 2010 Rezo Gabriadze postavil jedinečnú hodinovú vežu vedľa bábkového divadla v starom meste Tbilisi. Každú hodinu vyjde anjel s malým kladivom, aby zazvonil. Na záver dňa navštívime tradičný bazár a blší trh Dry Bridge. Prenocovanie v hoteli v Tbilisi.

4. DEŇ
Dnes máme voľný program. Môžete si dopriať výbornú kávu v hlavnom meste Gruzínska 🙂 Odporúčame návštevu tradičných sírnych termálnych kúpeľov – tradičný oddych, očistu tela a duše. Náš slovenský sprievodca vám bude vo všetkom nápomocný 🙂
Prenocovanie v hoteli v Tbilisi.

5. DEŇ

Dnes opustíme Gruzínsko a hranicou spolu so slovenským sprievodcom prejdeme peši, kde nás už bude čakať arménsky autobus a arménsky sprievodca. A hurá spoznávať Arménsko. Krajina, ktorej až okolo 90 % leží vyššie ako 1.000 m. nad morom. Drsná, no zároveň tajomná krajina, plná histórie a sakrálnych stavieb. Našou prvou zástavkou bude Kláštor Haghartsin z 13. storočia v dedinke Dilijan.

Je to jedno z najvýznamnejších horských kúpeľných miest, kam ľudia utekajú za pokojom a prírodou, s bohatým kultúrnym dedičstvom. Región Dilijan má bohaté kultúrne dedičstvo s archeologickými pamiatkami z 2. tisícročia pred Kristom. Pokračujeme k prvej perle Arménska – horskému jazeru Sevan. Hovoria mu modrá perla Arménska. Je to najkrajšia prírodná oblasť celej krajiny. Sevan je najväčšie jazero na Kaukaze, leží vo výške 1.900 m.n.m. Je jedným z najväčších sladkovodných jazier na svete v tak vysokej nadmorskej výške. Vyjdeme po schodoch na vrchol polostrova Sevan a vychutnáme si úchvatnú scenériu nádherného pohoria obklopujúceho trblietavú hladinu jazera. Návšteva kláštora Sevanavank, ktorý leží na severozápadnom pobreží jazera. Ubytovanie v hoteli v Yerevane.

6. DEŇ
Dnes nás čaká rande s mestom Yerevan, hlavné mesta Arménska, ktoré leží len 12 km od tureckých hraníc. Architektúra hlavného mesta je originálna a osobitá. Dnes je Jerevan mestom, kde existujú rôzne architektonické štýly, so zelenými uličkami, početnými fontánami. Budete môcť vidieť miesta ako námestie Francúzska, Dom opery a baletu, Severnú triedu, Námestie republiky. Navštívime Brandy Factory “ArArAt”, kde nás čaká fascinujúca prehliadka s ochutnávkou 2 druhov brandy (trojročný “Ararat” a desaťročný “Akhtamar”).  Chrám Garni, ktorý je jedinou zachovanou pamiatkou helenistického obdobia v Arménsku. Nádherná formácia rokliny na jej konci podnietila pomenovanie „Symfónia kameňov“ alebo „Čadičový organ“. Ak sa na roklinu pozriete z diaľky, skaly vyzerajú ako obrovský orgán. Úžasná zvláštnosť pravidelných tvarov čadičových stĺpov upúta a poteší. Prakticky dokonalé stĺpy vyzerajú, akoby ich špeciálne vyrezala ľudská ruka, a nie samotná príroda. Dnešnou poslednou, ale veľmi významnou a dôležitou zástavkou je kláštor Geghard (UNESCO) zo 4.st., ktorého väčšina kaplniek je vytesaných do skaly. Jeho pôvodný názov bol Jaskynný kláštor. Bola tu ukrytá časť oštepu, ktorou bol prebodnutý Ježiš Kristus na kríži a ktorý sem vraj priniesol a ukryl apoštol Judáš! Dnes sa oštep kópie nachádza v kláštore Ečmiadzin, ktorý tiež navštívime! Silné miesto, vhodné na rozjímanie a vnútornú modlitbu 🙂

Prenocovanie v hoteli v Jerevane.

7. DEŇ

Dnes nás čaká bájna a biblická hora Ararat! No najskôr pôjdeme do kláštora Khor Virap, ktorý sa nachádza na úpätí hory Ararat, neďaleko hraníc s Tureckom. Je to pútnické miesto a viaže sa k nemu prijatie kresťanstva v Arménsku. Záujemcovia môžu zísť do väznice, ktorá má hĺbku 6 m a priemer 4,4 m. Priamo pred nami, veľmi, veľmi blízko a v celej svojej kráse uvidíme symbol Arménska – horu Ararat. Aj keď Ararat leží na území Turecka, je to národným symbolom Arménov, ktorí horu volajú Masis. Biblický príbeh o Noemovej arche a potope sveta pozná určite každý. Noe pristál podľa Biblie práve na úpätí hory Ararat (5137 m).

Po zážitku z Araratu prejdeme k ďalšiemu skvostu, k jednej z najkrajších historických pamiatok v súčasnom Arménsku, ku kláštoru Noravank. Keď Mongoli v 13. storočí dobyli Arménsko, pustili sa do plienenia mnohých historických chrámov krajiny. Noravank bol ušetrený od tohto osudu vďaka reliéfu samotného Boha, zobrazeného s veľkými mandľovými očami, priamo na chráme. Roklina, kde sa Noravank nachádza, je známa svojimi vysokými strmými tehlovočervenými útesmi. Nádherný pohľad. Pokračujeme do jaskyne vtákov, kde bolo nájdené najstaršie vinárstvo na svete a najstaršia topánka na svete, ktorá mala viac ako 5500 rokov. Obec Areni je dodnes známa svojimi vínami. Navštívime vináreň “Starý most” a ochutnáme arménske víno v degustačnej miestnosti továrne. Vína tohto výrobcu sa líšia svojimi jedinečnými chuťami. V prípade záujmu bude možnosť sa večer zúčastniť “Arménskeho večera” – výborné jedlo, tradičná hudba, folklór a tanec. Prenocovanie v hoteli v Jerevane.

8. DEŇ

Dnes ešte stihneme návštevu 2 krásnych miest.

Návšteva sv. Ecmiadzin, ktorý je centrom Arménskej apoštolskej cirkvi, kde sa nachádza aj rezidencia katolíkov. Navštívime Ečmiadzinskú katedrálu, ktorá je zaradená do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Je to jedno z najposvätnejších miest Arménska a je nazývaná aj arménskym Vatikánom. Ukrýva veľmi vzácnu časť kopie, ktorou bol vraj Kristus prebodnutý na kríži rímskym vojakom. Túto vzácnu kopiu si pozrieme. Na chvíľku sa tu zastavíme a každý po svojom môže prežiť toto jedinečné miesto…

A našou celú cestu Gruzínskom a Arménskom zakončíme prehliadkou chrámu Zvartnots, ktorý bol postavený ešte v staroveku. Chrám bol zničený pri zemetrasení. Je tiež na zozname svetového dedičstva UNESCO. A už nás čaká len rozlúčka, plný krásnych dojmov ideme na letisko a odletíme nazad domov.

Min. počet účastníkov 15.

CENA ZAHŔŇA:
 • Letenka Viedeň – Kutaisi / Yerevan – Viedeň (treba mať platný cestovný pas)
 • 1 x príručná batožina (40 x 30 x 20 cm) na palubu lietadla , max. 10 kg
 • Ubytovanie na 8 dní / 7 nocí v 3* / 4* hoteloch
 • Raňajky v hoteloch
 • Služby slovenského sprievodcu
 • Služby miestnych sprievodcov
 • Kňaz z rádia Lumen
 • Výlety podľa popisu v programe
 • Vstupné poplatky do objektov
 • Transfery autobusom počas celého zájazdu podľa programu
 • Poistenie CK proti insolventnosti podľa zákona
CENA NEZAHŔŇA:
 • Palivový poplatok 150 €
 • Poplatok za 10 kg batožinu do podpalubia 65 € – voliteľné
 • Autobus BA – Viedeň letisko – BA 25 € – voliteľné
 • Cestovné poistenie 35,20 € (+35 €) / 45,60 € (+35 €) podľa výšky spoluúčasti pri storne zájazdu vrátane covid-19 ochorenia – voliteľné
 • Príplatok za 1 lôžkovú izbu 250 € – voliteľné

Arménska vlajka s kovovými krúžkami | buyflags.eu upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/0f/Fla...

 

ARMÉNSKO a GRUZÍNSKO

 • Časové pásmo: +4 hod. voči stredoeurópskemu času
 • Počet obyvateľov v Arménsku 2,92 milióna, v Gruzínsku 3,71 milióna
 • Hlavné mesto v Arménsku Jerevan, v Gruzínsku Kutaisi
 • Mena v Arménsku arménsky dram (AMD) a v Gruzínsku gruzínsky lari (GEL)
 • Menový kurz 1 € = 537 AMD a 1 € = 3,4 GEL
 • Krajiny v Ázii
 • Pri cestovaní na územie Malty je pre občanov Slovenskej republiky povinný platný cestovný pas, víza nie sú potrebné
 • Počasie – typická kontinentálna klíma so studenými zimami a horúcimi letami. Letné teploty sa pohybujú v rozmedzí 25 – 30ºC. V zime klesnú teploty len mierne pod bod mrazu. Vo vyššej nadmorskej výške je zima chladnejšia, teploty klesnú na -10ºC. Najväčšie množstvo zrážok padne v zimnom období. Jar a jeseň – ideálne počasie na spoznávanie krajín.

PODMIENKY VSTUPU DO KRAJÍN: 

Vstup bez obmedzení, na max. 180 dní.

Informácie o cestovnom poistení Uniqa, a.s.,

Cestovné poistenie a krytie Covid-19

S cestovným poistením Vám poskytujeme poistnú ochranu aj v súvislosti s problémami spôsobenými šíriacou sa pandémiou koronavírusu. Ak plánujete alebo máte rezervovanú zahraničnú cestu, s našim cestovným poistením máte pokryté aj poistné udalosti spojené s Covid-19:

Pred cestou

(Pokiaľ je zmluvne dojednané) storno cesty v prípade pozitívneho testu na Covid-19 (hradíme aj v prípade plánovanej cesty do rizikovej krajiny)

Storno cesty (pokiaľ je zmluvne dojednané) v prípade úmrtia blízkeho príbuzného na Covid-19 (hradíme aj v prípade plánovanej cesty do rizikovej krajiny)

Počas cesty

Liečebné náklady v prípade nákazy koronavírusom

Preplatenie nákladov na testovanie Covid-19, ak bolo nariadené lekárom

Bezplatné predĺženie cestovného poistenia počas celého pobytu v preventívnej karanténe

Prerušenie cesty v prípade úmrtia blízkeho príbuzného na Covid-19

 Dodatočné náklady na ubytovanie a spiatočnú cestu v prípade nariadenej karantény poisteným osobám s potvrdeným pozitívnym testom

Repatriácia telesných pozostatkov v prípade úmrtia na Covid-19

Kedy sa cestovné poistenie na ochorenie Covid-19 nevzťahuje

 Storno alebo prerušenie cesty z dôvodu obavy z nakazenia pred vycestovaním alebo počas cesty

Storno alebo prerušenie cesty sa nevzťahuje na poistné udalosti, ktoré nastali v dôsledku úradných nariadení (napríklad uzatvorenie hraníc)

Náklady spojené s preventívnym testovaním na Covid-19

Uzatvorenie cestovného poistenia po potvrdení pozitívneho testu na Covid-19 (potvrdenie z Úradu verejného zdravotníctva ÚVZ SR)

Vedomé porušovanie bezpečnostných opatrení a pokynov danej krajiny