8 dní / 7 nocí
4* Hotel
Raňajky
Letecky z Viedne

Termíny

od:4. október 2023 do:11. október 2023
od 1.200 € Vypredaný
Peter Staroštík

Mgr. Peter Staroštík

od:11. október 2023 do:18. október 2023
od 1.200 € Posledné 2 miesta
Ján Krupa

Dipl.-Teol.Univ. Ján Krupa

od:17. apríl 2024 do:24. apríl 2024
od 1.200 €
Martin Skladaný

PhDr.PaedDr. Martin Skladaný

Najnovšie recenzie

18.6.2022

Krajiny nás ohromili

Boli sme s vami v arménsku a gruzínsku, páčilo sa nám vlastne všetko. Ale asi najviac to, že sme videli 2 krajiny naraz. Ďakujeme. Popracová, B.Bystrica

22.6.2022

Poďakovanie

Organizácia dobrá, sprievodca dobrý, hoteli dobré. Nemáme čo vytknúť. Kaukaz je majestát, sme radi, že sme ho videli. Hanušoví, Kežmarok

Zobraziť všetky recenzie

Prednosti/Zaujímavosti zájazdu

 • Prvé krajiny na svete, ktoré oficiálne prijali kresťanstvo
 • Kláštor s časťou oštepu, ktorým bol prebodnutý Ježiš Kristus na kríži
 • Kaukazské krajiny s bohatou históriou a kultúrou
 • Ochutnávka slávneho arménskeho koňaku
 • Ararat-symbol legiend a príbehov
 • Tradičná gastronómia

Priebeh zájazdu

1. DEŇ

Zraz v Bratislave s naším sprievodcom a transfer na letisko Schwechat (Viedeň). Prílet do Kutaisi (Gruzínsko) zväčša v neskorých večerných hodinách. Transfer do hotela.

2. DEŇ

Výlet do Kutaisi. Kutaisi je jedno z najstarších miest Gruzínska a druhé hlavné mesto krajiny. Prehliadneme si Kláštor Motsameta, ktorý je zahalený zeleňou a je jednou z najnavštevovanejších miest nielen Kutaisi, ale aj celého Gruzínska. Vyberieme sa smerom k mestečku Gori, kde nás čaká úplný skvost – Uplistsikhe – podzemné mesto z 1. polovice 1. storočia pred Kristom. Predstavuje komplex siení, jaskýň, divadiel, oltárov, pohanských chrámov, tajných tunelov, väzníc, lekární, chodieb-ulíc, všetko vytesaných z kameňa na ploche 4 hektárov. Presunieme sa do Mtskheta, kde navštívime jeden z hlavných gruzínskych pravoslávnych chrámov – katedrálu Svetitskhoveli, postavenú na mieste, kde bol v 11. storočí založený prvý kresťanský kostol Dvanástich apoštolov. Potom nasleduje komplex Samtavro – kostol Premenenia Pána a kláštor sv. Nino. Čaká nás zastávka na vrchole hory, na sútoku Aragvi a Mtkvari, kde sa nachádza jedna z veľkolepých pamiatok gruzínskej architektúry – kláštor Jvari (v preklade kríž). Ubytovanie v hoteli v Tbilisi.

3. DEŇ

Dnes nás čakám prehliadka hlavného a najväčšieho mesta Gruzínska – Tbilisi. Prechádzka úzkymi starými uličkami Tbilisi, návšteva pevnosti Narikala – komplex zo IV. storočia, kam sa vyvezieme lanovkou a odkiaľ je panoramatický výhľad na mesto. Uvidíme chrám Metekhi, Katedrála Sioni, Kostol Anchiskhati, a návšteva najväčšieho chrámu v Tbilisi – Chrám Najsvätejšej Trojice, ktorý sa nachádza na kopci sv. Ilia. Po obede pokračujeme cez Európske námestie. Prechádzka cez Rike park, ktorý je považovaný za najmladšiu rekreačnú oblasť v Tbilisi. Ďalšou stanicou je bábkové divadlo Rezo Gabriadze. V roku 2010 Rezo Gabriadze postavil jedinečnú hodinovú vežu vedľa bábkového divadla v starom meste Tbilisi. Každú hodinu vyjde anjel s malým kladivom, aby zazvonil. Na záver dňa navštívime tradičný bazár a blší trh Dry Bridge. Prenocovanie v hoteli v Tbilisi.

4. DEŇ

Dnes máme voľný program. Môžete si dopriať tradičnú gruzínsku kávu, návštevu tradičných sírnych termálnych kúpeľov – očistu tela a duše. Síra je známa svojimi liečebnými vlastnosťami a je často využívaná pri rôznych kožných ochoreniach, dýchacích problémoch a ďalších zdravotných problémoch. Náš slovenský sprievodca vám bude vo všetkom nápomocný. Prenocovanie v hoteli v Tbilisi.

5. DEŇ

Dnes opustíme Gruzínsko a hranicou spolu so slovenským sprievodcom prejdeme peši, kde nás už bude čakať arménsky autobus a arménsky sprievodca. A hurá spoznávať Arménsko. Krajina, ktorej až okolo 90 % leží vyššie ako 1.000 m. nad morom. Drsná, no zároveň tajomná krajina, plná histórie a sakrálnych stavieb. Našou prvou zástavkou bude Kláštor Haghartsin z 13. storočia v dedinke Dilijan. Je to jedno z najvýznamnejších horských kúpeľných miest, kam ľudia utekajú za pokojom a prírodou, s bohatým kultúrnym dedičstvom. Región Dilijan má bohaté kultúrne dedičstvo s archeologickými pamiatkami z 2. tisícročia pred Kristom. Pokračujeme k prvej perle Arménska – horskému jazeru Sevan. Hovoria mu modrá perla Arménska. Je to najkrajšia prírodná oblasť celej krajiny. Sevan je najväčšie jazero na Kaukaze, leží vo výške 1.900 m.n.m. Je jedným z najväčších sladkovodných jazier na svete v tak vysokej nadmorskej výške. Vyjdeme po schodoch na vrchol polostrova Sevan a vychutnáme si úchvatnú scenériu nádherného pohoria obklopujúceho trblietavú hladinu jazera. Návšteva kláštora Sevanavank, ktorý leží na severozápadnom pobreží jazera. Ubytovanie v hoteli v Yerevane.

6. DEŇ

Jerevan – jedno z najstarších obývaných miest na svete, s históriou sa datujúcou do tisícročí pred naším letopočtom, dnes hlavné miesto Arménska. Architektúra hlavného mesta je originálna a osobitá. Dnes je Jerevan mestom, kde existujú rôzne architektonické štýly, so zelenými uličkami, početnými fontánami. Budete môcť vidieť miesta ako námestie Francúzska, Dom opery a baletu, Severnú triedu, Námestie republiky. Navštívime Brandy Factory “ArArAt”, kde nás čaká fascinujúca prehliadka s ochutnávkou 2 druhov brandy (trojročný “Ararat” a desaťročný “Akhtamar”). Chrám Garni, ktorý je jedinou zachovanou pamiatkou helenistického obdobia v Arménsku. Nádherná formácia rokliny na jej konci podnietila pomenovanie „Symfónia kameňov“ alebo „Čadičový organ“. Ak sa na roklinu pozriete z diaľky, skaly vyzerajú ako obrovský orgán. Úžasná zvláštnosť pravidelných tvarov čadičových stĺpov upúta a poteší. Prakticky dokonalé stĺpy vyzerajú, akoby ich špeciálne vyrezala ľudská ruka, a nie samotná príroda. Dnešnou poslednou, ale veľmi významnou a dôležitou zástavkou je kláštor Geghard (UNESCO) zo 4.st., ktorého väčšina kaplniek je vytesaných do skaly. Jeho pôvodný názov bol Jaskynný kláštor. Bola tu ukrytá časť oštepu, ktorou bol prebodnutý Ježiš Kristus na kríži a ktorý sem vraj priniesol a ukryl apoštol Judáš! Dnes sa oštep kópie nachádza v kláštore Ečmiadzin, ktorý tiež navštívime! Silné miesto, vhodné na rozjímanie a vnútornú modlitbu. Prenocovanie v hoteli v Jerevane.

7. DEŇ

Dnes si prehliadneme kláštor Khor Virap, ponúka ohromujúci pohľad na horu Ararat, čo dodáva tomuto miestu takmer magický nádych. Je to pútnické miesto a viaže sa k nemu prijatie kresťanstva v Arménsku. Aj keď Ararat leží na území Turecka, je to národným symbolom Arménov, ktorí horu volajú Masis. Ararat nám pripomína, že v tomto svete existuje miesto, kde sa zem a nebo tak zdanlivo dotýkajú. Vieme, že Ararat je miesto, kde podľa biblickej legendy pristála Noemova archa, keď potopa ustupovala. Po zážitku z Araratu prejdeme k ďalšiemu skvostu, k jednej z najkrajších historických pamiatok v súčasnom Arménsku, ku kláštoru Noravank. Keď Mongoli v 13. storočí dobyli Arménsko, pustili sa do plienenia mnohých historických chrámov krajiny. Noravank bol ušetrený od tohto osudu vďaka reliéfu samotného Boha, zobrazeného s veľkými mandľovými očami, priamo na chráme. Roklina, kde sa Noravank nachádza, je známa svojimi vysokými strmými tehlovočervenými útesmi. Nádherný pohľad. Pokračujeme do jaskyne vtákov, kde bolo nájdené najstaršie vinárstvo na svete a najstaršia topánka na svete, ktorá mala viac ako 5500 rokov. Obec Areni je dodnes známa svojimi vínami. Navštívime vináreň “Starý most” a ochutnáme arménske víno v degustačnej miestnosti továrne. Vína tohto výrobcu sa líšia svojimi jedinečnými chuťami. V prípade záujmu bude možnosť sa večer zúčastniť “Arménskeho večera” – výborné jedlo, tradičná hudba, folklór a tanec. Prenocovanie v hoteli v Jerevane.

8. DEŇ

Dnes ešte stihneme návštevu 2 krásnych miest. Návšteva sv. Ecmiadzin, ktorý je centrom Arménskej apoštolskej cirkvi, kde sa nachádza aj rezidencia katolíkov. Navštívime Ečmiadzinskú katedrálu, ktorá je najstarším kostolom na svete, jedno z najposvätnejších miest Arménska a je nazývaná aj arménskym Vatikánom. Ukrýva veľmi vzácnu časť kopie, ktorou bol vraj Kristus prebodnutý na kríži rímskym vojakom. Túto vzácnu kopiu si pozrieme. Na chvíľku sa tu zastavíme a každý po svojom môže prežiť toto jedinečné miesto… A našou celú cestu Gruzínskom a Arménskom zakončíme prehliadkou chrámu Zvartnots, ktorý bol postavený ešte v staroveku. Táto majestátna pamiatka je považovaná za jeden z najvýznamnejších archeologických a architektonických pokladov krajiny. Je tiež na zozname svetového dedičstva UNESCO. A už nás čaká len rozlúčka, plný krásnych dojmov ideme na letisko a odletíme nazad domov.

Min. počet účastníkov 10.

Termín zájazdu sa môže +/- 3 dni posunúť, čo nie je dôvod na storno zájazdu.

Cena zahŕňa

 • Letenka Viedeň – Kutaisi / Yerevan – Viedeň (platný cestovný pas)
 • 1 x príručná batožina (40x30x20 cm) na palubu lietadla (ruksak/kabelka), max.10 kg
 • Ubytovanie na 8 dní / 7 nocí v prvotriednych 3* / 4* hoteloch
 • Raňajky formou švédskych stolov v hoteloch
 • Bazén v niektorých hoteloch (zmena vyhradená)
 • Wifi v niektorých hoteloch
 • Služby slovenského/českého sprievodcu
 • Služby miestnych sprievodcov
 • Kňaz (pri min. počte 15)
 • Výlety podľa popisu v programe
 • Vstupné poplatky do objektov
 • Transfery pohodlným klimatizovaným busom
 • Cestovné poplatky, mýta a parkovné
 • Poistenie CK proti insolventnosti podľa zákona

Cena nezahŕňa

 • Palivový poplatok 150 €
 • Poplatok za 10 kg batožinu do podpalubia 65 € – voliteľné
 • Autobus BA – Viedeň letisko – BA 25 € – voliteľné
 • Cestovné poistenie SVET-KOMFORT – 8 € / deň – voliteľné (15 % spoluúčasť pri storne)
 • Príplatok za 1 lôžkovú izbu 250 € – voliteľné

Galéria destinácie

Informácie o destinácii

Časové pásmo: +4 hod. voči stredoeurópskemu času
Počet obyvateľov: Arménsko 2,92 milióna, Gruzínsko 3,71 milióna
Hlavné mesto: Arménsko-Jerevan, Gruzínsko-Kutaisi
Jazyk: Arménčina, gruzínčina
Mena: Arménsky dram (AMD), gruzínsky lari (GEL)
Krajina Európskej Únie: Nie

Viac o destinácií na našom blogu

Podmienky vstupu do krajín:

Vstup bez obmedzení, na max. 180 dní. Na cestu je potrebné mať platný cestovný pas min. 6 mesiacov po návrate na SR.

Objednávací formulár

  Nižšie môžete pridať osoby, ktoré budú cestovať s vami:


  Táto stránka je chránená pomocou reCAPTCHA a Google zásad ochrany osobných údajov a podmienok používania.

  Objednať
  zájazd