Kalendár 8 dní / 7 nocí
Posteľ 4* Hotel
Jedlo Raňajky
Lietadlo Letecky z Viedne

Termíny

od:16.4.2024 do:23.4.2024
od 1.390 € Termín uzavretý
Karla

Karla

pplk. PaedDr. ThDr. Ľudovít Spuchľák, PhD.

pplk. PaedDr. ThDr. Ľudovít Spuchľák, PhD.

od:10.6.2024 do:17.6.2024
od 1.490 € Vypredané, ďakujeme
Karla

Karla

od:5.10.2024 do:12.10.2024
od 1.290 € 1.390 € akcia do 25.07.2024, hľadáme pani do 2 lôžkovej izby
Stanka

Stanka

páter Peter Paľovčík

páter Peter Paľovčík

od:6.11.2024 do:13.11.2024
od 1.445 € Vypredané, ďakujeme
Karla

Karla

Najnovšie recenzie

Zobraziť všetky recenzie

Prednosti/Zaujímavosti zájazdu

 • Prvé krajiny na svete, ktoré oficiálne prijali kresťanstvo
 • Kláštor Geghard, v ňom mal Judáš ukryť časť oštepu, ktorým prebodli Krista
 • Sv. omša v arménskom kostole v arménčine
 • Arménsky „Vatikán“ – Ečmiadzinská katedrála, ktorá je najstarším kostolom sveta
 • Príprava a pečenie tradičného lavash a koncert na tradičnom nástroji duduk
 • Ochutnávka slávneho arménskeho koňaku
 • Ararat-symbol legiend a príbehov
 • Podzemné mesto Uplistsikhe, jedno z najstarších osídlení na celom Kaukaze

Priebeh zájazdu

1. DEŇ

V ranných hodinách zraz v Bratislave a transfer na letisko Schwechat (Viedeň). Prílet do Kutaisi (Gruzínsko) v popoludňajších hodinách. Prehliadneme si Kláštor Motsameta (Kláštor sv. Dávida a Konštantína), ktorý je zahalený zeleňou a je jednou z najnavštevovanejších miest nielen Kutaisi, ale aj celého Gruzínska. V kostole sú uložené ostatky svätých Dávida a Konštantína (gruzínski mučeníci za vieru a vlasť), pod ktorými je tzv.  akoby prechod. Traduje sa legenda, kto prejde 3 x cez tento prechod-tunel bez toho, aby sa dotkol stien alebo stropu, splní sa mu želanie. Transfer do hotela.

2. DEŇ

Dnešný deň začneme z Kutaisi, ktoré je jedno z najstarších miest Gruzínska a druhé hlavné mesto krajiny. Vyberieme sa smerom k mestečku Gori, kde nás čaká úplný skvost – Uplistsikhe – podzemné mesto. Je to jedno z najstarších osídlení na celom Kaukaze. Predpokladá sa, že tu ľudia žili už v dobe bronzovej, skoro pred 5000 rokmi.  Uplistsikhe poznáme aj ako súčasť Hodvábnej cesty. Nachádza sa tu komplex siení, jaskýň, divadiel, oltárov, pohanských chrámov, tajných tunelov, väzníc, lekární, chodieb-ulíc, všetko vytesaných z kameňa na ploche 4 hektárov. Zastavíme pri Stalinovom múzeu a spravíme si fotky  zvonka a vo večerných hodinách dorazíme do Tbilisi.  

3. DEŇ

Dnes nás čaká prehliadka hlavného a najväčšieho mesta Gruzínska – Tbilisi. Začneme prechádzkou úzkymi starými uličkami Tbilisi. Lanovkou sa vyvezieme k Matke Gruzínska, na pevnosť Narikala, odkiaľ je panoramatický výhľad na mesto. Uvidíme odtiaľto aj Chrám Metekhi, Katedrálu Sioni, Kostol Anchiskhati. Ideme do Mtskheta, ktoré sa niekedy nazýva „Malý Jeruzalem“ kvôli obrovskému kultúrnemu a náboženskému významu mesta. Bývalé hlavné mesto Gruzínska je tiež sídlom gruzínskej cirkvi a je skutočne živým múzeom. Návšteva jedného z hlavných gruzínskych pravoslávnych chrámov – Katedrálu Svetitskhoveli, postavenú na mieste, kde bol v 11. storočí založený prvý kresťanský kostol Dvanástich apoštolov. Ďalej sa presunieme na vrchol kopca, na sútok riek Aragvi a Mtkvari, odkiaľ je prekrásny výhľad, a kde sa nachádza jedna z veľkolepých pamiatok gruzínskej architektúry – kláštor Jvari (v preklade kríž). Po prijatí kresťanstva kráľ Mirian postavil na tomto území vysoký drevený kríž, ktorý uctievali aj iné kaukazské kresťanské národy. Neskôr tu postavili malý kostol, a ešte neskôr veľký chrám, dnes známy ako kláštor Jvari. Pokračujeme v prehliadke cez Európske námestie. Prechádzka cez Rike park, ktorý je považovaný za najmladšiu rekreačnú oblasť v Tbilisi. A na záver nás čaká bábkové divadlo Rezo Gabriadze. V roku 2010 Rezo Gabriadze postavil jedinečnú hodinovú vežu vedľa bábkového divadla v starom meste Tbilisi. Každú hodinu vyjde anjel s malým kladivom, aby zazvonil. Prenocovanie v hoteli v Tbilisi.

4. DEŇ

Dnes opustíme Gruzínsko a hranicou spolu so slovenským sprievodcom prejdeme peši, kde nás už bude čakať arménsky autobus a arménsky sprievodca. A hurá spoznávať Arménsko. Krajina, ktorej až okolo 90 % leží vyššie ako 1.000 m. nad morom. Drsná, no zároveň tajomná krajina, plná histórie a sakrálnych stavieb. Začíname prehliadkou komplexu  a kláštora Haghpat. Nachádza sa tu niekoľko kostolov, kaplniek, zvoníc, a rad obytných a kancelárskych budov. Zvonice tu sú jedny z najstarších v celom Arménsku. Pokračujeme k horskému jazeru Sevan. Hovoria mu modrá perla Arménska. Je to najkrajšia prírodná oblasť celej krajiny. Sevan je najväčšie jazero na Kaukaze, a jedno z najväčších sladkovodných jazier na svete položené tak vysoko, vo výške 1.900 m.n.m. Vychutnáme si úchvatnú scenériu nádherného pohoria obklopujúceho trblietavú hladinu jazera. Nachádza sa tu Kláštor Sevanavank z 4. st., ktorý bol vystavaný hneď po tom, čo arménske kráľovstvo prijalo kresťanstvo za svoje oficiálne náboženstvo (ako prvá krajina na svete). V podvečerných hodinách príchod do Yerevanu.

5. DEŇ

Jerevan – jedno z najstarších obývaných miest na svete, s históriou sa datujúcou do tisícročí pred naším letopočtom, dnes hlavné mesto Arménska. Architektúra hlavného mesta je originálna a osobitá. Dnes je Jerevan mestom, kde existujú rôzne architektonické štýly, so zelenými uličkami, početnými fontánami. Budete môcť vidieť miesta ako námestie Francúzska, Dom opery a baletu, Severnú triedu, Námestie republiky. Navštívime Brandy Factory “ArArAt”, kde nás čaká fascinujúca prehliadka s ochutnávkou 2 druhov brandy (trojročný “Ararat” a päťročný “Akhtamar”). Prehliadneme si chrám Garni, ktorý je jedinou zachovanou pamiatkou helenistického obdobia v Arménsku. Počas návštevy chrámu Garni príde pre Vás zahrať majster na duduku, čo je národný nástroj Arménska. Je vyrobený z marhuľového dreva a Arméni veria, že duduk vydáva zvuky duše. Nádherná formácia rokliny na jej konci podnietila pomenovanie „Symfónia kameňov“ alebo „Čadičový organ“. Ak sa na roklinu pozriete z diaľky, skaly vyzerajú ako obrovský orgán. Úžasná zvláštnosť pravidelných tvarov čadičových stĺpov upúta a poteší. Prakticky dokonalé stĺpy vyzerajú, akoby ich špeciálne vyrezala ľudská ruka, a nie samotná príroda. Dnešnou poslednou, ale veľmi významnou a dôležitou zástavkou je kláštor Geghard (UNESCO) zo 4.st., ktorého väčšina kaplniek je vytesaných do skaly. Jeho pôvodný názov bol Jaskynný kláštor. Bola tu ukrytá časť oštepu, ktorou bol prebodnutý Ježiš Kristus na kríži a ktorý sem vraj priniesol a ukryl apoštol Judáš! Dnes sa oštep kópie nachádza v kláštore Ečmiadzin, ktorý tiež navštívime! Silné miesto, vhodné na rozjímanie a vnútornú modlitbu. Prenocovanie v hoteli v Jerevane.

6. DEŇ

Dnes si prehliadneme kláštor Khor Virap, ponúka ohromujúci pohľad na horu Ararat, čo dodáva tomuto miestu takmer magický nádych. Je to pútnické miesto a viaže sa k nemu prijatie kresťanstva v Arménsku. Aj keď Ararat leží na území Turecka, je to národným symbolom Arménov, ktorí horu volajú Masis. Ararat nám pripomína, že v tomto svete existuje miesto, kde sa zem a nebo tak zdanlivo dotýkajú. Vieme, že Ararat je miesto, kde podľa biblickej legendy pristála Noemova archa, keď potopa ustupovala. Po zážitku z Araratu prejdeme k ďalšiemu skvostu, k jednej z najkrajších historických pamiatok v súčasnom Arménsku, ku kláštoru Noravank. Keď Mongoli v 13. storočí dobyli Arménsko, pustili sa do plienenia mnohých historických chrámov krajiny. Noravank bol ušetrený od tohto osudu vďaka reliéfu samotného Boha, zobrazeného s veľkými mandľovými očami, priamo na chráme. Roklina, kde sa Noravank nachádza, je známa svojimi vysokými strmými tehlovočervenými útesmi. Nádherný pohľad. Pokračujeme do jaskyne vtákov, kde bolo nájdené najstaršie vinárstvo na svete a najstaršia topánka na svete, ktorá mala viac ako 5500 rokov. Obec Areni je dodnes známa svojimi vínami. Navštívime vináreň “Starý most” a ochutnáme arménske víno v degustačnej miestnosti továrne. Vína tohto výrobcu sa líšia svojimi jedinečnými chuťami. Prenocovanie v hoteli v Jerevane.

7. DEŇ

Návšteva sv. Ecmiadzin, ktorý je centrom Arménskej apoštolskej cirkvi, kde sa nachádza aj rezidencia katolíkov. Navštívime Ečmiadzinskú katedrálu, ktorá je najstarším kostolom na svete, jedno z najposvätnejších miest Arménska a je nazývaná aj arménskym Vatikánom. Ukrýva veľmi vzácnu časť kopie, ktorou bol vraj Kristus prebodnutý na kríži rímskym vojakom. Túto vzácnu kopiu si pozrieme. Na chvíľku sa tu zastavíme a každý po svojom môže prežiť toto jedinečné miesto… A našou celú cestu Gruzínskom a Arménskom zakončíme prehliadkou chrámu Zvartnots, ktorý bol postavený ešte v staroveku. Táto majestátna pamiatka je považovaná za jeden z najvýznamnejších archeologických a architektonických pokladov krajiny. Je tiež na zozname svetového dedičstva UNESCO. Dnes máme pre vás prekvapenie - čaká vás kurz prípravy a pečenia lavash! Počas tohto majstrovského kurzu budete pozorovať a učiť sa tisícročia staré techniky výroby lavash a, samozrejme, ochutnáte vlastnoručne pečený lavash spolu s čerstvou zeleninou a lahodným miestnym syrom. Lavash je jednou z najobľúbenejších gastronomických ikon Arménska a slúži ako neoddeliteľná súčasť arménskej kuchyne. Je to tradičný mäkký, tenký chlieb vyrobený v tonire (špeciálna mletá pec). Proces pečenia lavash vyžaduje veľa zručností, a pečú ho hlavne ženy. Po stáročia bol lavash konzumovaný všetkými vrstvami arménskej spoločnosti, je cenený pre jedinečnú chuť a schopnosť skladovať ho na pomerne dlhú dobu bez straty svojich pozitívnych vlastností. Prenocovanie v hoteli v Yerevane.

8. DEŇ

A už nás čaká len rozlúčka, plní krásnych dojmov ideme na letisko a odletíme nazad do Viedne, transfer do BA.

Veľkosť skupiny 8-25.

Poradie dní, ako aj program sa môže meniť, prvý a posledný deň je vyhradený na lety.

Cena zahŕňa

 • Letenka Viedeň – Kutaisi / Yerevan – Viedeň (platný cestovný pas)
 • 1 x príručná batožina (40x30x20 cm) na palubu lietadla (ruksak/kabelka), max.10 kg
 • Ubytovanie na 8 dní / 7 nocí v prvotriednych 3* / 4* hoteloch
 • Raňajky formou švédskych stolov v hoteloch
 • Bazén v niektorých hoteloch (zmena vyhradená)
 • Wifi v niektorých hoteloch
 • Služby slovenského/českého sprievodcu
 • Služby miestnych sprievodcov
 • Kňaz (pri min. počte 15)
 • Výlety podľa popisu v programe
 • Vstupné poplatky do objektov
 • Transfery pohodlným klimatizovaným busom
 • Cestovné poplatky, mýta a parkovné
 • Poistenie CK proti insolventnosti podľa zákona

Cena nezahŕňa

 • Palivový poplatok 150 €
 • Poplatok za 10 kg batožinu do podpalubia 65 € – voliteľné
 • Autobus BA – Viedeň letisko – BA 25 € – voliteľné
 • Cestovné poistenie SVET-KOMFORT 1 – 38,40 € (do 1.000 € ceny zájazdu - 85 % storno)
 • Cestovné poistenie SVET-KOMFORT 2 – 74 € (z celkovej sumy zájazdu - 85 % storno)
 • Príplatok za 1 lôžkovú izbu 250 € – voliteľné

Informácie o destinácii

Časové pásmo: +4 hod. voči stredoeurópskemu času
Počet obyvateľov: Arménsko 2,92 milióna, Gruzínsko 3,71 milióna
Hlavné mesto: Arménsko-Jerevan, Gruzínsko-Kutaisi
Jazyk: Arménčina, gruzínčina
Mena: Arménsky dram (AMD), gruzínsky lari (GEL)
Krajina Európskej Únie: Nie

Viac o destinácií na našom blogu

Podmienky vstupu do krajín:

Vstup bez obmedzení, na max. 180 dní. Na cestu je potrebné mať platný cestovný pas min. 6 mesiacov po návrate na SR.

Nezáväzná objednávka

  Nižšie môžete pridať osoby, ktoré budú cestovať s vami:

  Táto stránka je chránená pomocou reCAPTCHA a Google zásad ochrany osobných údajov a podmienok používania.

  Záväzná objednávka

   Typ izby

   Cestovný doklad

   Platnosť cestovného dokladu

   Voliteľné príplatky

   Nižšie môžete pridať osoby, ktoré budú cestovať s vami:

   Cestovný doklad


   Platnosť cestovného dokladu   Voliteľné príplatky

   Táto stránka je chránená pomocou reCAPTCHA a Google zásad ochrany osobných údajov a podmienok používania

   Naše tipy

   Objednať
   zájazd